#!<< Enphase Energy M190-72-240-S13 Inverter 190 Watts
The Enphase Energy Microinverter System improves energy harvest,increases reliability, and dramatically simplifies design, installation andmanagement of solar power systems. The Enphase System includes the microinverter, the Envoy Communications Gateway, and the web-based Enlighten monitoring and analysis website. Productive - Maximum energy production - Resilient to dust, debris and shading - Performance monitoring per module Reliable MTBF of 331 years System availability greater than 99.8% No single point of system failure Smart Quick & simple design, installation and management 24/7 monitoring and analysis. Technical Specifications General Information Manufacturer: Enphase Energy Model ID/Number: M190-72-240-S13 Efficiency Peak Inverter Efficiency: 95.5% CEC Weighted Efficiency: 95% Input Data (DC) Recommended PV Input (STC): 230W Maximum DC Input Voltage: 54V Maximum DC Input Current: 10A Peak power tracking voltage 22V - 40V Min./Max. start voltage 28V/54V Max. DC short circuit current 12A Output Data (AC): AC Nominal Voltage:240 V AC Output Power (Watts): 190 Watts Power Factor: 0.95 Nominal output current: 800mA Nominal voltage/range: 240V/211V-264V Extended voltage/range: 240V/206V-269V Nominal frequency/range: 60.0/59.3-60.5 Extended frequency/range 60.0/59.2-60.6 Maximum units per branch 15 Watts Category: Up to 2,000 Watts Mechanical Specifications Dimensions: 1.25 × 8 × 5.25 inches Weight: 4.4 pounds Connector Type S13: Tyco connectors
SALE Enphase Energy M190-72-240-S13 Inverter 190 Watts
Feature About Enphase Energy M190-72-240-S13 Inverter 190 Watts :
  • Performance monitoring per module
  • System availability greater than 99.8%